top of page

Czym jest terapia manualna.

 

 

 

   Jest to system funkcjonalnego diagnozowania pacjenta poprzedzonego dokładnym wywiadem, a następnie leczeniem za pomocą rąk terapeuty (bez użycia aparatury zewnętrznej). 

 

Początki terapii manualnej przypisuje się początkom medycyny ponieważ to od niej wszystko się zaczęło. Jest nazywana również chirurgią bez skalpela. 

 

Dzięki odpowiednim technikom można uzyskać uwolnienie zablokowanego stawu (poprzez mobilizacje i manipulacje), rozluźnić napięty mięsień, poprawić pracę organów wewnętrznych (terapia wisceralna), usprawnić działanie aparatu ruchu i wiele innych. 

 

Celem jest ustalenie problemu pacjenta, zbudowanie planu terapii, postawienie właściwej diagnozy oraz indywidualny dóbr  terapii. Aby zrealizować te wszystkie punkty ważna jest komunikacja pomiędzy pacjentem i terapeutą.

 

Jak działa terapia manualna?

 

Biorąc pod uwagę sam proces terapeutyczny najważniejsze jest postawienie właściwej diagnozy i chodzi tutaj o znalezienie przyczyny problemu, a nie leczenie objawów. Jeśli mamy już "winowajcę" to przystępujemy do działania. 

 

Aby terapia była skuteczna i trwała trzeba zazwyczaj zadziałać globalnie i tutaj wyzwanie dla terapeuty aby być skutecznym. 

 

Podczas terapii wpływamy na wiele układów w ciele pacjenta i jednymi z ważniejszych są; układ krwionośny za pomocą którego zapewniamy dopływ krwi tętniczej do zaburzonego obszaru. Wraz z krwią dostarczamy tlen i inne składniki odżywcze dla tkanek. Właściwy odpływ krwi żylnej z którą zostaną zabrane produkty przemiany materii zalegające często w obszarze "problematycznym". Kolejno musimy zapewnić właściwe unerwienie co można porównać do doprowadzenia prądu za pomocą kabli (nerwów) do danego obszaru.  Aby nasze ciało działało właściwie musi być właściwie unerwione. Przywracamy również ruch w zablokowanych stawach.

 

Traktujemy pacjenta jako całość i leczymy cały organizm, a nie dzielimy go na kawałki (np. łokieć czy kostka).

 

Korzyści, które mogą wynikać z terapii;

- zniesienie uczucia sztywności w różnych obszarach ciała (np. kręgosłupa)

- poprawa wydolności oddechowej (poprzez poprawę pracy żeber)

- lepsze samopoczucie (często po terapii czaszki bądź brzucha)

- lepsza ruchomość stawów 

- poprawa krążenia w różnych rejonach ciała

- likwiduje źródło choroby

- skraca czas powrotu do zdrowia 

- chroni przez urazami (poprzez poprawę ruchomości)

 

Wskazania do terapii:

- problemy w kręgosłupem (dyskopatie, rwą kulszowa),

- problemy ze stawami obwodowym kończyny górnej i dolnej (łokieć tenisisty, rożnego rodzaju przeciążenia),

- drętwienia placów dłoni,

- bóle i zwroty głowy,

- problemy z zatokami,

- zmiany zwyrodnieniowe stawów,

- stany po urazach i złamaniach,

- sztywność mięśni,

- paluch koślawy (hallux valgus),

- zespół kanału nadgarstka,

- skręcenie stawu skokowego,

- stany pooperacyjne i pozabiegowe rożnego rodzaju,

- refluks żołądkowy,

- wiele innych.

 

Dróg do powodzenia terapii jest wiele, a każdy przypadek jest inny dlatego terapia manualna jest tak wszechstronna ponieważ nic jej nie ogranicza. Każdy terapeuta pracuje inaczej ale celem jest pacjent. 

 

Osobiście uważam, że za pomocą terapii manualnej oraz szeroko rozumianej fizjoterapii można uniknąć wiele operacji. Dodatkowym atutem aby spróbować tego systemu leczenia jest fakt, iż tego typu praca nie pozostawia nieodwracalnych skutków jakie pozostawia leczenie chirurgiczne bądź przewlekłe stosowanie leków.

 

 

Masz więcej pytań?

 

Zapraszam do kontaktu ze mną; www.KSFizjoterapia.plskrzat.konrad@gmail.com  bądź przez FanPage na Facebooku; FizjoSpace- Przestrzeń Przyjazna Pacjentom.

 

PH, TM Konrad Skrzat

JOIN THE CONVERSATION: 

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Clean Grey
  • Google+ Clean Grey
  • LinkedIn Clean Grey
  • Instagram Clean Grey
  • YouTube Clean Grey

© 2023 by  Sandra Booker. Proudly created with Wix.com

bottom of page